GEBELİKTE 14-28. HAFTA

İkinci trimesterda; gebeliğe özgü fiziksel değişimlerin hızlanmasıyla beraber zıt duygular giderek azalır. Gebe, birinci trimesterdan farklı olarak kendi bedenine odaklanmak yerine, ikinci trimesterda karnındaki bebeğin durumu üzerine odaklanır. İkinci trimesterda zıt duyguların azalmasının nedeni; gebenin karnında gelişen bebeğin anne tarafından hareketlerinin hissedilmesiyle gebelik soyut bir kavram olmaktan çıkmasıdır. Kadın doğum uzmanları tarafından yapılan gebelik takibi sırasında, bebeğin ultrasonografide görüntülenmesi ve kalp sesinin dinlenmesi de gebeliğin somut bir kavrama dönüşmesine etkendir.

İkinci trimesterda gebelik hem kadın hem de sosyal çevresi tarafından genellikle mutlu bir dönem olarak tanımlanır. Gebe, bebeği kendinden ayrı ve canlı bir varlık hissetmesiyle, bebek ile olan duygusal bağı derinleşir. Bu durum, gebeliğe uyum sürecini olumlu etkiler ve gebe, annelik rolünü benimsemeye başlar. Diğer yandan; bu dönemde gebe; gebelik, doğum ve annelik ile ilgili bilgileri sosyal çevresinden ve diğer gebe kadınlardan öğrenmeye çalışır.

İkinci trimester süresi boyunca; gebede hızlı kilo artışı, memelerde hassasiyet, uterusta büyüme gibi fiziksel değişimlerin gözlemlenmesiyle kadında zıt duygular ortadan kalkarken, yaşam kalitesinde de değişiklikler meydana getirebilir. Yine de gebe beden görünümünün değişmesine bağlı gurur ve kendine güven gibi duygular yaşamaktadır.

Gebeliğin birinci trimesterında olduğu gibi, ikinci trimesterında da; kadın tarafından gebelik benimsenmiş ve zıt duygular ortadan kalkmış bile olsa; hızla değişen hormonal ve fiziksel faktörler nedeniye ani duygu ve mizaç değişiklikleri, aşırı duyarlılık, alınganlık, huzursuzluk, ani öfke, aşırı sevinç gibi geçici duygu durum halleri yaşamaya devam edebilir.

Gebelik dönemi boyunca gebede progesteron ve östrojen hormon seviyeleri yükselir. Bu hormonal değişim; gebede memeler ve cinsel organda değişikliklere, yumuşak ve düzgün bir tene, parlak saçlara ve gebenin kendisini iyi hissetmesine sebebiyet verirken cinsel ilişkiye daha hassas ve duyarlı hale getirmektedir.

Bu dönemde; gebeliğin birinci trimesterındaki bulantı, kusma, aşırı uyku hali ve yorgunluk gibi fiziksel yakınmaların azalmasıyla cinsel istekte tekrar artış gözlemlenir. Ancak, hızlı kilo artışı ile beden görünümünün değişmesi veya cinsel aktivitenin bebeğe zarar vereceği endişesi psikolojik olarak cinsel isteği bastırabilir. 

Bağdat Cd. Hattat Bahattin Sk. Meriç Apt. 6/6 2. Kat 34730 Göztepe Kadıköy/İstanbul

0 216 363 80 89

0 532 791 83 00