GEBELİKTE 28-42. HAFTA

Gebeliğin üçüncü trimestrında, ikinci trimesterda azalan zıt duygular yeniden açığa çıkmaya başlayabilir. Bunun sebepleri; annenin gebeliğe özgü gözlemlenen fiziksel değişimlere bağlı günlük yaşamla ilişkili değişikliklere uyumun güçleşmesi, fiziksel ve ruhsal destek için diğer kişilere bağımlı hale gelmesi, doğumla ve bebeğin sağlığı ile ilgili kaygıların artması olabilir. Anne üçüncü trimester da gebeleğin artan yükü nedeniyle artık fiziksel ve ruhsal olarak yorgun hissetmektedir. Gebe, bebeği istemekte ancak gebeliğe bağlı artarak devam eden fiziksel ve duygusal değişimlerden sıkılır ve zıt duygular birinci trimesterdaki gibi yükselmeye başlar.

Gebeliğin üçüncü trimesterında, kadın artık ikinci trimesterda algılayıp benimsediği annelik rolünü, üstlenmeye başlar. Bu dönemde, anne doğum ve bebek için gerekli olan ihtiyaçları tamamlamaya çalışır ve çevresi aracılığıyla doğumla ilgili bilgi arayışına girer. Bu dönemde doğumun nasıl olacağı, bebeğin sağlıklı olup olmayacağı ile ilgili endişeler ön plana çıkar. Ayrıca, çoğunlukla kadında geleceğe dair doğumdan sonra bebeğe yeterli bakım verip veremeyeceği ile ilgili kaygılar gözlemlenir. Gebeliğin üçüncü trimesterında daha sık ortaya çıkan kaygı; obstetrik komplikasyonların gelişimine sebep olabilmektedir.

Üçüncü trimesterda, gebenin bebeği için hazırlıkları hızlanır. Bebeğin odasını hazırlar, giysiler alır, ismini seçer, doğum ve doğum sonrası için bilgiler toplar, böylece annelik rolünü üstlendiği gözlemlenir. Bu dönemde gebede; sık idrara çıkma, bulantı- kusma, iştahta artma-azalma, mide yanması, kokulara karşı hassasiyet, konstipasyon, diyare, hemoroidler, varisler, ödem, kas krampları, bel ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk hissi, sıkıntı hissi ve uykusuzluk gibi fiziksel ve duygusal yakınmalar gözlemlenir. Üçüncü trimesterde artan fiziksel yakınmalar ve bebeğin hareketlerinin artması sebebiyle cinsel istekte yeniden azalma görüldüğü gibi ayrıca evden dışarı yanlız çıktığında başına bir şey geleceği endişesi yaşadığı gözlemlenir.

Gebeliğin üçüncü trimesterında, hissedilen şiddetli fiziksel yakınmalar ve yeni üstlenilen sosyal rolün verdiği artan sorumluluk yükü nedeniyle gebenin psikolojik olarak da doğuma ve doğum sonrası döneme hazırlanma gereksinimi ortaya çıkmaktadır. 

Bağdat Cd. Hattat Bahattin Sk. Meriç Apt. 6/6 2. Kat 34730 Göztepe Kadıköy/İstanbul

0 216 363 80 89

0 532 791 83 00