Gebelik depresyonu bebek gelişimini etkiler mi?


Gebelik döneminde yaşanan psiko-sosyal sorunların bebeğin de sağlığını olumsuz olarak etkilediği bilinmektedir. Araştırmalarla; prenatal annelik stresi sonucunda oluşan emosyonel baskının yarattığı depresyon ve kaygının, gebelik ve doğum ile ilişkili komplikasyonları arttırdığı, bebeğin gelişimini ve sağlığını olumsuz etkilediği bildirilmiştir.


Gebelik döneminin bebek, anne, aile ve buna bağlı olarak toplum sağlığını etkilediği düşünüldüğünde, bu dönemle ilgili olarak yaşanan psikososyal sorunların sağlık profesyonelleri tarafından bilinmesi, bu sorunlara yönelik koruyucu girişimlerin planlanması ve gerektiğinde uygun yaklaşımlarda bulunulması son derece önemlidir.


Bu dönemde sağlık çalışanlarına danışmanlık konusunda önemli görevler düşmektedir. Gebe kadın ve baba adayının ebeveyn rolüne birlikte hazırlanmaları sürecinde sağlık çalışanlarının danışmanlığı ve desteği önemli katkı sağlamaktadır. Gebelik döneminde, anneyi bu riskli dönemde psikolojik olarak destekleyerek yeni hayatına adapte etmek, ailenin iç dinamiklerini koruyarak aile içi çatışmaları önlemek ve bireylerin aile hayatında mutlu olmalarını sağlayarak toplum için faydalı ve üretken hale getirmek toplum halk sağlığı bakımından önemlidir.


Arşiv
Bizi takip edin.
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Google+ Icon
  • Grey Instagram Icon

Bağdat Cd. Hattat Bahattin Sk. Meriç Apt. 6/6 2. Kat 34730 Göztepe Kadıköy/İstanbul

0 216 363 80 89

0 532 791 83 00